Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı Yapıldı

TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Alpan ve yönetim kurulu üyesi Zinnur Cam’ın katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Sosyal Tesisler’de gerçekleştirildi. ​

Eğitim sektörünün paydaşlarının bir araya geldiği toplantı, Cumhuriyetin 100. Yıl kutlamalarıyla başladı. Toplantıda ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Alpan muhtelif kursların sorunlarını dile getirdi. Kontenjan, uzaktan eğitim, üniversitelerin sertifika verme yetkisi, kaçak faaliyet gösteren kurumlar gibi konulara değinen Alpan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu sorunların giderilmesinde Bakanlığın ve siz değerli paydaşların gerekli gayreti göstereceğine inanıyorum. Özel Öğretim Kurumları’nın standartlarının yükseleceğine olan inancımız tam.”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Alpan’ın ilettiklerine cevap olarak Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah GÜNER’e sorunların çözülmesiyle ilgili talimat verdi. 

81 ilde 81 okul yaptıklarına işaret eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda şöyle konuştu: “Ülkemize kazandırdığımız eğitim tesisi sayısı 153 oldu. 2022’de Milli Eğitim Bakanlığımızla imzaladığımız Ulusal Eğitime Katkı Protokolü sayesinde, 154 ilçemize 154 yeni okul yapacağız. Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’yle, Türkiye genelindeki 128 meslek lisesini, Bakanlığımızın destekleriyle, TOBB ve oda borsalar olarak birlikte yönetiyoruz. İş dünyası olarak ihtiyaç duyduğumuz nitelikli insan kaynağını, meslek liselerinden ve mesleki eğitim merkezlerinden karşılamak istiyoruz. Mesleki eğitimi çekim merkezi yapmak için  çalışmaya devam ediyoruz.”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise TOBB Eğitim Meclisi üyeleri ile iş birliğinin önemine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Mesleki eğitimde, meslek ve teknik Anadolu liselerinde 1 milyon 92 bin 536, mesleki eğitim merkezlerinde 1 milyon 264 bin, özel okullarla birlikte toplam 2 milyon 660 bin 291 öğrenci mevcut. Elimizdeki bu rakamı işlevsel değerlendirebilirsek ne sektörün bu anlamda eleman ihtiyacı olur ne de çocuklarımızın gelecekle ilgili bir kaygıları olur.”

Tekin, özel okullarla ilgili olarak ise şunları söyledi: “”Özel okulların oranı yüzde 20 dolayına ulaştığında ayrı bir rahatlama olacak. O yüzden özel okul, özel öğretim kurumu sahibi kurucusu, temsilcisi bütün arkadaşlara ayrıca teşekkür ediyorum. Özel okullarda çalışan öğretmenlerin SGK primlerinin kamudaki gibi kamu tarafından en azından aynı oranlara düşürülmesi başta olmak üzere birçok problem, Kabine Toplantısı nezdinde gündeme getirildi. Özel okul öğretmenlerinin SGK primlerine ilişkin çalışma yürütüyoruz.” Tekin, konuşmasını meslek liselerini tercih edilebilir kılmak için de çalışmalar yürütülmesi gerektiğini vurgulayarak sonlandırdı.