TOBB Türkiye Eğitim Meclis Toplantısı Gerçekleşti

TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Eğitim Meclis Başkanı Yusuf Ekinci , ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu üyelerinden Hilmi Alpan  ve Zinnur Cam’ın katılımı ile TOBB eğitim salonunda gerçekleştirildi.

ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Alpan Muhtelif Kurslar sektörünün sorunlarını iletti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Pandemi sürecinde eğitim-öğretim hizmetlerinden alınan KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesiyle birlikte sektör ve veliler rahat bir nefes almıştı. Bu düzenlemenin yeniden hayata geçirilerek, KDV oranının yüzde 1 olarak eğitim sektöründe kalıcı hale getirilmesi en önemli taleptir” dedi.​

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hala devam ettiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “Pandemiyle birlikte her alanda olduğu gibi eğitimde de dijitalleşmenin büyük hız kazandığı bir dönemi yaşıyor, kendimizi yeniliklere adapte ediyoruz. Salgının başında bir süre uzaktan eğitimi tecrübe ettik. Sonrasında hibrit modeller ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla aslında eğitime hiç ara vermedik. Öğrenciler bizim geleceğimiz. Yüz yüze eğitimin yerini alabilecek başka hiçbir eğitim şekli yoktur. Temenni ederim ki bir daha geçmişteki gibi okullarımızın uzun süre eğitime ara vermek zorunda kalacağı bir durum yaşamayız.” diye konuştu.

Mesleki eğitimin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Vizyon Belgesi’nde mesleki eğitime farklı bir önem verildiğini dile getirdi.

Birçok ilde kurulan tasarım ve beceri atölyelerini değerli bulduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Bu merkezler bir yandan öğrencileri ilgi alanına yönlendirirken diğer yandan mesleki becerilerinin çok erken gelişmesini de sağlayacak. Meslek eğitim kurumları kalkınmanın anahtarı olması ve kalifiye iş gücünü yetiştirmeye katkısı nedeniyle TOBB’un her zaman destek verdiği alan olmuştur. Bakanlığımızla birlikte başlattığımız Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü ile elimizi de taşın altına koyduk. Odalarımız ve borsalarımız vasıtasıyla mesleki eğitimin yerelde dinamik, sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlıyoruz. 81 ildeki 114 okulumuzda birlikte çalışıyoruz. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin desteğiyle eğiticilerin eğitimini de yapıyoruz.”

Salgın döneminde özel öğretim kurumlarının sıkıntılar yaşadığını belirten Hisarcıklıoğlu, sektörün bu süreçte ayakta tutulması gerektiğini bildirdi.

-Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise konuşmasında, Türkiye’de ilk defa, yarın ve 27 Ekim’de, 7, 8, 11 ve 12. sınıfların Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde öğrenme kayıplarını tespit etmeye yönelik kazanım değerlendirme uygulaması başlatacaklarını, uygulamaya yaklaşık 4,5 milyon öğrencinin katılacağını bildirdi.

Bakan Özer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisler Toplantı Salonu’nda düzenlenen TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Türk eğitim sisteminde çok ciddi yatırımlar yapıldığına işaret eden Özer, bu alanda ciddi iyileşmeler sağlandığını anlattı.

Ancak diğer tüm ülkelerin eğitim sisteminde olduğu gibi, Türkiye’de de en önemli kırılma noktasının eğitimde fırsat eşitliği olduğunu vurgulayan Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yeni dönemde en fazla ağırlık verdiğimiz konu, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak.” dedi.

Kovid-19 sürecinde yüz yüze eğitime ara verilmesinin bu sorunu daha da derinleştirdiğini belirten Özer, görevi devralmasının ardından okulların açık tutulmasının gerekliliğine ilişkin sözlerini hatırlatarak, bu süreçte yaptıkları çalışmaları özetledi.

Türkiye’nin eğitim sisteminin, yaklaşık 18 milyon öğrenci, 1,2 milyon öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarıyla toplam 20 milyonluk bir kitleye sahip olduğunu aktaran Özer, “Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde normalleşmesi için, eğitim sisteminin normalleşmesi ve yüz yüze eğitime devam edebilir hale gelmesi gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.