Programcılık Sertifikası Alacaklar Dikkat!

Kamuda görevde yükselmede istenilen Programcılık Sertifikası ile ilgili son günlerde yaşanan bazı sorunlarla ilgili kısa adı ÖZ-KUR-DER olan Tüm Özel Öğretim Kurslar, Hizmet İçi Eğitim Merkezleri, Dershaneler ve Etüt Eğitim Merkezleri Birliği Derneği Başkanı Hilmi ALPAN basın açıklaması yaptı.
Derneğin Genel Başkanı Hilmi ALPAN imzalı basın bülteninde şu ifadelere yer verildi.
Konuyla ilgili bizlere ulaşan şikayetler doğrultusunda ÖZKUR-DER olarak yapılan tespitler ile ilgili bir açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.
Son günlerde özellikle popüler olan Bilgisayar Programcılık Kursu kayıtları için bazı kurslar öğrenci kaydı alabilmek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavda;
· Yüzde yüz geçme garantisi verdiği,
· Sınavda çıkacak soruların kursiyerlere verildiği,
· Ayrıca sahte sertifika düzenlendiği,
yönünde bilgileri de bizlere ulaşmıştır.
Bu nedenle ihtiyaç sahibi kişilerin sertifika alırken sıkıntı yaşamamanız için aşağıdaki hususları dikkate almanızı öneririz.
Programcılık Sertifikası alacak programcı adayları lütfen aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat ediniz.
1- Programcılık Sertifikası 400 saatlik krediyi kapsar. Bu saatin altında verilen sertifikalar geçerli değildir.
2- Hiç bir kurum ya da kuruluş size %100 sınavdan geçme garantisi veremez. Sınavı Milli Eğitim Bakanlığı yapmaktadır. Sizi sınavdan geçme garantisi ile ikna etmeye çalışan kurslara itibar etmeyiniz. Milli Eğitim Bakanlığı ALO 147′yi veya ÖZKURDER i arayarak bilgi alabilirsiniz.
3- Yapılan eğitim ve belgelendirme işleminin bir bedeli vardır. 150 – 200 TL gibi ücretler bu bedelin karşılığı değildir. Bu nedenle bu miktarlarda sertifikayı vereceğini söyleyenlere itibar etmeyiniz.
4-Eğitim alacağınız kursun geçmişini araştırınız, referansa ve kaliteye önem vermenizi özellikle öneririz. Eğitim ve sertifika alacağınız kurumun web sitesini inceleyiniz, referanslarını sorgulayınız size telefonda her şeyin halledilebileceğini söyleyen kişilere itibar etmeyiniz. Ayrıca kendinizi MEB onayı olmayan sahte sertifikalardan koruyunuz.
5- Size sınavda çıkacak soruları vereceğini söyleyen kurslara kesinlikle itibar etmeyiniz, çünkü bu sebeple mağdur olan yüzlerce kişi vardır. Sorular Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından hazırlanmaktadır. Soruların daha önceden bilinmesi ihtimali sıfırdır.
Mağdur olmamanız diler.Hayırlı günler ve dersler temenni ederiz.

HİLMİ ALPAN

Özkurder Yönetim Kur.Bşk.